logo
Chr. Richardtsvej 45 · 4760 Vordingborg · Tlf.: 5536 5500 · Fax: 5536 5572 · EAN: 5798 000 558 458 · CVR: 29 55 42 77
Velkommen til rektors blog UdskrivEmail

I den kommende tid vil jeg fortælle om Vordingborg Gymnasium & HF, om vores mål på kortere og længere sigt, om vores fremtidsperspektiver, og om hvad vi står for.

De aktuelle nyheder i stort og småt, dem kan du læse om her på websiden under Seneste Nyt, Det Sker og Om Skolen. Her på bloggen vil jeg fremhæve de vigtigste begivenheder, de vigtigste udfordringer.

Under menupunktet Om Skolen kan du finde vores værdigrundlag og vores nøgleområder. De udgør vores mål og strategi for den kommende periode: Hvad vi synes der er vigtigt at satse på, hvor vi finder forbedringsmuligheder, hvad der kan gøre skolen bedre.

Et af de vigtigste mål er at få flere unge til at gennemføre en ungdomsuddannelse. Der er færre børn i vores by som får en ungdomsuddannelse, end i resten af Region Sjælland.

Mine mange år som borger i Vordingborg fortæller mig at det ikke er evner vores børn og unge mangler.
Mange af vores børn og unge har forældre der selv har fået en såkaldt boglig uddannelse, og for dem virker det meget naturligt at deres børn også får en gymnasial uddannelse. Men dem der ikke er vokset op i et hjem med masser af bøger, de kan måske godt føle at en ungdomsuddannelse ikke lige er noget for dem.

Jeg synes det vil være en stor skam, når sådan noget bliver en forhindring; og jeg ved at det for mange er grunden til at man opgiver tanken. Vi forventer ikke at vores elever på forhånd er vant til at følge med i kultur- og samfundslivet, og at de er vant til at hygge sig med en bog hver aften. Vi forudsætter kun at de har lysten og viljen til at lære og opleve noget nyt. Og en del af os lærere er såmænd heller ikke vokset op i en familie med tradition for uddannelse.

Mange har lange transporttider til gymnasiet. Vores skole dækker et geografisk område, der er lige så stort som hovedstadsområdet.

På trods af de udfordringer må vi alligevel sikre os at vores børn og unge får en uddannelse. Det er den eneste måde vi kan sikre os at de får lige så gode muligheder som andre steder. De der får en uddannelse, får en bedre start og større muligheder for de bedste jobs.

I den kommende tid vil jeg fortælle mere konkret om vores planer og initiativer, både om det jeg her har omtalt, og om andre forhold. Så følg med her på siden. Kig ind når du har tid.

Kommentarer (0)add comment

Skriv kommentar

security image
Indtast de viste karakterer


busy